Obserwatorzy

poniedziałek, 14 maja 2012

Spotkanie partnerskie Comenius w naszej szkole


W dniach 8-11 maja 2012r. gościliśmy w naszej szkole delegacje ze szkół partnerskich projektu Comenius „Tea Garden". Były to delegacje ze szkół z Portugalii, Niemiec, Włoch północnych, Włoch południowych oraz Turcji - razem 35 osób. Zgodnie z harmonogramem spotkań była to druga wizyta w ramach programu.
09.05. Pierwszy dzień wizyty w szkole rozpoczął się od powitania gości na sali gimnastycznej. W imieniu Dyrekcji dokonali tego Radek Gudanowski z klasy IIb orazAgnieszka Krawczuk z klasy IIIb. Powitanie było wykonane w trzech językach: języku angielskim, języku polskim oraz w języku danego kraju partnerskiego, czyli portugalskim, niemieckim, włoskim i tureckim. Stworzyło to międzynarodową atmosferę i wzbudziło gorące oklaski. Następnie na cześć naszych gości uczniowie pod przewodnictwem PaniLeny Olechowskiej zaśpiewali 5 piosenek, które uatrakcyjniły moment powitania.
Żegnani brawami goście udali się następnie na zwiedzanie szkoły. Wzbudzając powszechne zainteresowanie goście, oprowadzani przez Agnieszkę Krawczuk, Karolinę Pobojewskioraz Radka Gudanowskiego, zobaczyli sekretariat, stołówkę, bibliotekę, salę języka angielskiego, salę komputerową oraz salę języka polskiego w trakcie lekcji. Kluczowymi przystankami był „Comenius corner", czyli gazetka ścienna zawierająca aktualności programu Comenius. Szczególnie zainteresowani byli uczniowie z Niemiec, gdyż gazetka zawierała aktualności dotyczące wizyty w Angermunde. Istotnym elementem było również zwiedzenie mini ogródka „Tea Garden" z roślinami mięty i melisy w sali biologicznej. Goście mieli okazję by wymienić doświadczenia związane z wegetacją roślin.
Roboczą część spotkania stanowiły zajęcia integracyjne prowadzone przez naszych uczniów: Emilkę Kulbacką, Angelikę Twardowską, Radka Gudanowskiego, Adriana Stankiewicza, Huberta Huszczę, Rafała Malinowskiego, Klaudię Kolendę, Weronikę Zyskowską, Agnieszkę Krawczuk, Patrycję Kozłowską oraz Karolinę Pobojewski pod kierunkiem pani Beaty Granackiej i pana Andrzeja Kulbackiego. Językiem komunikacji był język angielski. Zajęcia początkowo miały za zadanie poznanie siebie nawzajem i „przełamanie lodów". Później uczyliśmy się wspólnie pospolitych zwrotów w różnych językach zaczynając od języka angielskiego. Wspólne powtarzanie tych zwrotów pozwalało nam na ich utrwalenie. Wyzwaniem było wymyślenie sloganu związanego z piciem herbaty w mieszanych, międzynarodowych grupach i przetłumaczeniu go na wszystkie języki projektu. Uczniowie mieli wyjątkową okazję na praktyczne zastosowanie swoich umiejętności komunikacyjnych i językowych w praktyce. Należy stwierdzić, iż nasi uczniowie odnaleźli się w tej sytuacji znakomicie. We wszystkich sytuacjach wykazywali dużo pomysłowości, kreatywności i otwartości na nowe sytuacje. Czując się gospodarzami sami inicjowali nowe sytuacje i proponowali własne pomysły.
Następnie koordynatorzy projektu z różnych krajów, z naszej strony pani Beata Granacka, udali się do Urzędu Miasta na spotkanie z Burmistrzem miasta orazKierownikiem Wydziału Edukacji. Spotkanie miało na celu zapoznanie gości z zagranicy z naszym miastem, regionem i ich specyfiką. Padało wiele pytań, gdyż goście żywo interesowali się naszym miastem i jego problemami. Pomoc pani Granackiej, jako tłumacza okazała się nieodzowna.
W tym samym czasie uczniowie pod opieką pana Andrzeja Kulbackiego tworzyliwielojęzyczny słownik terminów związanych z piciem herbaty. Byli oni podzieleni na 3 grupy tak, aby w każdej grupie byli przedstawiciele szkół partnerskich wszystkich krajów. W razie problemów można było skorzystać z Internetu odwiedzając salę komputerową. Efektem ich pracy było zestawienie słownictwa związanego z herbatą w 6 językach projektu. W założeniach słownik ten ma być poszerzany na następnych spotkaniach projektowych w innych krajach.
Po wspólnym lunchu w stołówce szkolnej odbyło się wspólne zwiedzanie miasta. Wszyscy goście oraz uczniowie naszej szkoły związani z projektem wraz z panią Granacką oraz panem Andrzejem Kulbackim mieli okazję podziwiać nasze królewskie miasto. Przy wspaniałej pogodzie goście zwiedzili najbardziej atrakcyjne zakątki Augustowa. Była to również okazja do integracji i nawiązania bliższych znajomości pomiędzy uczniami. Znajomość języka angielskiego okazała się w tym przypadku być jak najbardziej niezbędna.
10.05. Drugi dzień wizyty przebiegał równie intensywnie. Już o 8.00 cała grupa Comenius, w tym nasi uczniowie: Patrycja Kozłowska, Angelika Twardowska, Radek Gudanowski, Rafał Malinowski, Klaudia Kolenda, Weronika Zyskowska, Agnieszka Krawczuk oraz Karolina Pobojewski wraz nauczycielami: p. Beatą Granacką, p. Ewą Sadowską, p. Jolantą Borysewicz oraz p. Andrzejem Kulbackim udali się na wycieczkę po Suwalszczyźnie zorganizowaną przez p. Ewę Sadowską. Wszyscy szczególnie podziwiali nowoczesne Muzeum Wigier prezentujące florę i faunę jeziora Wigry oraz jego okolic. Następnie zwiedziliśmy najbardziej znane miejsca Suwalszczyzny:klasztor w Wigrach, jezioro Hańcza oraz okolice Smolnik. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu Laguna, gdzie przebywali wszyscy zagraniczni uczestnicy projektu.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku wszyscy nauczyciele zaangażowani w realizację projektu wzięli udział w roboczym spotkaniu dotyczącym dotychczasowych działań poszczególnych szkół, aktualnej sytuacji oraz planów na najbliższe miesiące.
Po nim wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w naszej szkole na prezentacji projektów multimedialnych. Jej celem było pokazanie efektów pracy uczniów zaangażowanych w projekcie Comenius „Tea Garden"po konsultacji merytorycznej nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu: p. Anny Nerko (geografia), p. Ewy Sadowskiej (biologia), p. Beaty Granackiej oraz p. Andrzeja Kulbackiego (język angielski)Oprócz Dyrekcji szkoły i zainteresowanych nauczycieli gościliśmy osoby związane ze szkołą oraz przedstawicieli samorządu lokalnego. Wśród zaproszonych na prezentację gości obecna była Wiceburmistrz Augustowa pani Izabela Piaseckaczłonkowie Rady Rodziców,rodzice osób zaangażowanych w projekcie oraz przedstawiciele prasy. Prezentację prowadzili nasi uczniowie: Hubert Huszcza (język polski) oraz Karolina Pobojewski(język angielski).
Pierwsi przedstawili swoją pracę uczniowie z północnych Włoch, pokazując wszystkim dwuczęściową prezentację dotyczącą roślin hodowanych w ogrodach oraz przepisów na ciasteczka.
Po nich wystąpili nasi uczniowie w 4 prezentacjach:
  • Patrycja Kozłowska i Angelika Twardowska - prezentacja o Augustowie
  • Radek Gudanowski i Adrian Stankiewicz - prezentacja o Polsce
  • Klaudia Kolenda i Weronika Zyskowska - prezentacja o mięcie i melisie
  • Agnieszka Krawczuk, Agnieszka Bukrejewska, Gabrysia Górka, Kinga Rogowska, Sylwia Wysocka, Kinga Skorupa - prezentacja dotycząca wyjazdu naszej delegacji do Angermunde, Niemcy
Na koniec pani Dyrektor oraz pani Wiceburmistrz Augustowa wręczyły naszym gościom pamiątkowe upominki, oraz materiały dotyczące naszego miasta Augustowa. Wszyscy goście byli bardzo zadowoleni i przejęci naszą gościnnością.
Po zakończonej prezentacji wszyscy udali się na uroczystą kolację do hotelu Laguna gdzie nastąpiło oficjalne pożegnanie. Były też łzy uczniów świadczące, iż pobyt w Augustowie był udany i żal było odjeżdżać. Mamy nadzieję, iż nawiązane przyjaźnie będą podtrzymywane, a zaplanowane przyszłe wizyty są dowodem na to, iż jest to dopiero początek naszej przygody z projektem Comenius.

3 komentarze:

Radek Gudanowski pisze...

Daliśmy rade , bez dwóch zdań :P

Weronika Zyskowska pisze...

Zgadzam się : )

H.Rz. pisze...

Daliście radę znakomicie. Gratulacje. Wam i wszystkim, którzy brali udział:))