Obserwatorzy

czwartek, 14 czerwca 2012

Wyjazd uczniów na Uniwersytet w Białymstoku w ramach projektu Comenius "Tea Garden".

Dnia 12 czerwca 2012r. odbyła się wycieczka na Uniwersytet w  Białymstoku na Wydział Fizjologii Roślin. Wzięli w niej udział uczniowie opiekujący się roślinami w ramach szkolnego projektu Comenius „Tea Garden" wraz z opiekunami- p. Ewą Sadowską i Anną Jakucewicz .
Podczas tych wspaniale prowadzonych zajęć mogliśmy sami wykonać kilka bardzo interesujących biologicznych eksperymentów takich jak: wyizolowanie DNA pomidora,  porównywanie ilości barwników w poszczególnych ziołach, które rosły w naszej szkolnej pracowni biologicznej. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat hodowli roślin metodą in vitro. Poznaliśmy  wiele niezwykłych sprzętów, dzięki którym przeprowadziliśmy doświadczenia na roślinach. Na koniec zajęć pracownice  Uniwersytetu pokazały nam jeszcze jedno doświadczenie, które zdecydowanie najbardziej przypadło nam do gustu. Chodziło o zachowanie się roślin lub innego materiału biologicznego w zetknięciu z ciekłym azotem. Wszyscy bardzo chętnie przeprowadzali eksperymenty, lecz kruszenie roślin zamarzniętych w ciekłym azocie w temperaturze - 2000 C dało nam najwięcej radości. Serdecznie dziękujemy paniom: dr. Bożenie Kozłowskiej, mgr. Ewie Żebrowskiej, mgr. Edycie Łukaszuk za ciekawe zajęcia, życzliwość, nowe doświadczenia naukowe, które być może w przyszłości zaowocują studiami na uczelni. Liczymy na kolejne wyjazdy i dalszą współpracę z uczelnią.

Uczestnicy wyjazdu

Wyruszamy z naszymi ziołami na uniwersytet w Białymstoku

Miażdżenie roślin w moździerzu

Żywe kultury roślinne hodowane metodą in vitro

Doświadczenie z barwnikami

Nasze próbki

Izolowanie DNA

Wyniki naszych badań - DNA pomidora

Praca z ciekłym azotem
Zetknięcie się roślin z ciekłym azotem

4 komentarze:

Beata Granacka pisze...

Może rosną nam nowi naukowcy.... ?

Radek Gudanowski pisze...

zabawa z ciekłym azotem może być ciekawa :)

Anonimowy pisze...

Udany eksperyment.

Patrycja Wasilewska pisze...

Ta wycieczka była fantastyczna ;D Wycieczka nauczyła mnie wielu fascynujących rzeczy. Miałam okazje brać udział w eksperymencie polegającym na izolowaniu DNA pomidora. Całą grupą również obliczaliśmy zawartość chlorofilu w naszych ziołach.Największą zabawę mieliśmy z ciekłym azotem.;P